مرکز مشاوره آگاهان
مرکز مشاوره آگاهان

پاسخ به پرسش‌های جنسی کودکان

   صحبت در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین یا نگران زیاد گفتن هستند و یا کم گفتن ویا نگران گیج کردن بچه های خود. بسیاری از والدین هم فکر می‌کنند که اگر در باره مسائل جنسی با کودکان خود صحبت کنند افکار جنسی را در ذهن های کوچک آن‌ها پرورش می‌دهند و با این کار بچه ها را به تجربه های جنسی تشویق می‌کنند. بعضی از والدین نیز فکر می‌‌کنند که اگر کودکشان سوال نمی‌‌کند یا علاقه خاصی نسبت به موضوع نشان نمی‌‌دهد به این علت است که هنوز خیلی کوچک است یا اصلا به موضوع علاقه ندارد. والدین فکر می‌‌کنند که اگر کودکشان در ظاهر بی‌علاقه است، لابد هنوز آمادگی لازم را ندارد و یا بدتر از آن شاید نیازی به دانستن ندارد. ولی بچه ها حتما سوال دارند.شاید نمی‌‌دانند که چگونه بپرسند و یا شاید بی‌میلی والدین خود را نسبت به پاسخ گفتن به چنین سوالاتی احساس می‌کنند.

  کودکان در چنین موقعیت‌هایی هنگام برخورد با موضوعات مربوط به جنسیت، از والدین خود رو می‌گردانند. بنابراین مسئولیت شما این است که حرف بزنید و اجازه ندهید که ناراحتی خودتان یا سکوت فرزندتان مانع باز کردن باب گفت و گو بشود. نزد فرزندتان اعتراف کنید که سخن گفتن در باره جنسیت گاهی با شرم و حیا همراه است چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همی‌ن می‌تواند زمینه مشترکی باشد تا گفت و گویتان را آغاز کنید. به یاد داشته باشید که لازم نیست همه اطلاعات را یکجا دراختیار او بگذارید. فراگیری آموزش جنسی نیز مانند دروس ریاضی و علوم باید به تدریج و در طی زمان صورت گیرد.

  از مفاهیم پایه ای شروع کنید و همگام با رشد کودک‌تان که قدرت درک او نیز برای دریافت جزئیات بیشتر می‌شود، بر میزان مفاهیم پایه بیفزائید. شما چه به طور جدی در باره جنسیت با فرزندتان صحبت کرده باشید یا نه، باید بدانید که روند غیر رسمی‌ آموزش جنسی آن‌ها از همان لحظه تولد آغاز شده است. شما والدین از همان موقع، جنسیت آن‌ها را با نحوه برخوردتان، چگونگی پاسخگوئی به نیازهای آن‌ها و با الگوی رفتاری خود پرورش داده اید. توجه به این نکنه مهم است که کودکانتان در تمام این مدت بدون کمک مستقیم شما چیزهائی در باره جنسیت آموخته‌اند و روند یادگیری آن‌ها _ چه بخواهید در آن نقش فعالی داشته باشید و چه نخواهید _ در آینده ادامه خواهد یافت.

   والدین مسئولیت آموزش جنسی فرزندان خود را بر عهده دارند و نخستین قدم برای آن‌ها در انجام این امر، آموزش دادن به کودکان در زمینه اصول اولیه جنسیت است اما بسیاری از والدین از پیچیدگی‌های واژه جنسیت درک روشنی ندارند و اغلب آن را با جنس اشتباه می‌گیرند. جنسیت چیزی بیش از جنس یا هویت جنسی است و در رشد هر فرد نقشی حیاتی ایفا می‌کند. درک جنسیت شامل درک چگونگی کارکرد بدن انسان به ویژه چگونگی تولید مثل است. جنسیت علاوه بر آن شامل گستره‌ای از مفاهیم مربوط به روابط انسانی، مهارت‌های زندگی فردی، هویت جنسی و برخی از مسائل بهداشتی نیز هست.

  جنسیت سالم همراه با مجموعه‌ای از ارزش‌ها و اخلاقیات به زندگی جهت و هدف می‌بخشد. بچه‌ ها نیازمند موقعیت‌هائی هستند که در آن مهارت‌های زندگی را بر اساس اصول اخلاقی خود بیاموزند و تمرین کنند. تصمیم‌گیری مسئولانه، بیان احساسات و نیازها و مذاکره هنگام اختلاف نظر، مهارت‌های ضروری زندگی موفق بزرگسالان است. این مهارت‌ها اساس حفظ و افزایش عزت نفس را در کودکان به وجود می‌اورد و به تضمین زندگی سالم آن‌ها کمک می‌کند. جامعه و خانواده علاوه بر تاثیر بر رفتار کودکان، به آن‌ها در زمینه نقش جنسی نیز آموزش می‌دهد. نقش جنسی در برگیرنده حیطه تمام رفتارهائیست که به مرد بودن یا زن بدن فرد مربوط می‌شود. نقش جنسی دیکته شده از سوی جامعه می‌تواند بر تصمیم‌گیری‌های کودکان درباره نحوه روابط وسلامت خود در آینده تاثیری عمده و جدی به جا بگذارد. بچه‌ها در خصوص درک نگرش والدین و جامعه نسبت به ارزش‌ها و عقاید مربوط به جنسیت بسیار تیزبین هستند. والدین هر چه نسبت به خود و هویت جنسی خود احساس بهتری داشته باشند راحت‌تر می‌توانند جنسیت خود را فرافکنی کنند.

عامل دیگری که بر جنسیت کودکان تاثیر می‌گذارد، وجود رسانه‌هاست. تلویزیون، مجلات و بازی‌های ویدئوئی همواره نگرش‌هایی را ارائه می‌کند که درون چارچوب ذهنی کودک جا می‌گیرد. ممکن است این پیام‌ها با ارزش‌های خانوادگی افراد مختلف هماهنگ نباشد. والدین باید هم در خانه و هم در سطح اجتماع درباره کیفیت و محتوای رسانه‌هایی که بچه‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند موضع‌گیری کنند. برخی رسانه‌ها به طور کلی بیش از حد بر روابط جنسی تاکید دارند و پیام‌های گیج کننده، متضاد و گوناگونی به بچه ها ارائه می‌دهند، لذا تاثیر رسانه‌ها بر ساختار شخصیتی کودکان بسیار شدید است.

 

کلیدهای جنسیت سالم عبارتند از:

– همه انسان‌ها با ظرفیت تجربه احساسات جنسی به دنیا می‌ایند.

– بچه‌ها از لحظه تولد موجوداتی جنسی‌اند.

– جنسیت سالم بخشی حیاتی از عزت نفس کودک را تشکیل می‌دهد.

– رفتار شما به عنوان پدر و مادر، الگوئی قابل توجه برای رشد جنسیت فرزندان است.

– ارائه دادن اطلاعات مناسب با مرحله رشد کودک، برای درک جنسی او از دنیا ضروری است.

– جنسیت هم بر جنبه‌های جسمی‌ تاثیر دارد و هم بر جنبه‌های عاطفی همچون روابط، مهارت‌های زندگی و مهارت‌های تصمیم‌گیری.

– کودکان از رسانه‌ها همسالان خود و به طور کلی از جامعه در باره جنسیت اطلاعات کسب می‌کنند. اغلب والدین لزوماً با تمام این اطلاعات موافق نیستند اما باید کودکان را برای رویاروئی با این اطلاعات آماده کنند.

– والدین باید پیام‌های روشنی در باره ارزش‌های خانوادگی و نگرش‌های خود در باره جنسیت به فرزندان خویش ارائه دهند.

وقتی بچه‌ها دنیای بیرون از خود را کشف می‌کنند نسبت به اعضای خصوصی بدن هم جنس خود و جنس مخالف نیز به طور طبیعی کنجکاو می‌شوند. شکل اعضای تناسلی پسرها برای دخترها جالب است و برعکس.

بچه‌ها در بازی های عادی خود از فرصت استفاده می‌کنند و از نظر جسمی‌ به بچه های جنس موافق یا مخالف خود نزدیک می‌شوند تا شکل بدن آن‌ها را کشف کنند. معمول‌ترین سناریو دکتر بازی بچه‌هاست. بیشتر بچه‌ها تجربه دارند که وقتی نزد پزشک می‌روند او بدن آن‌ها را معاینه می‌کند، پس دکتر بازی می‌کنند تا بتوانند فرصت دیدن بدن دیگران را بدست آورند.

آگاه باشید که بچه‌ها از سر کنجکاوی بازی‌های جنسی می‌کنند و این امری طبیعی است. اگر دیدید که فرزندتان در حضور بچه دیگر برهنه یا نیمه برهنه شده است عکس العمل شما بسیار مهم است و بر احساسی که فرزندتان در آینده نسبت به بدن خود و اعضای خصوصی آن پیدا خواهد کرد، تاثیر بسیار مهمی‌ خواهد گذاشت. هول نشوید، نه او را سرزنش کنید نه تنبیه، کاری که باید بکنید این است که برای رفتار جنسی مناسب آن‌ها در آینده حد و مرزی تعیین کنید.

موضوع حساس تعیین حد و مرز جنسی

سناریوی یکم

پسر 5 ساله شما با همبازی خود در خانه مشغول بازی است و شما متوجه می‌شوید که بیش از حد ساکت هستند. شما داخل اتاق آن‌ها می‌شوید تا ببینید چه می‌کنند و می‌بینید که از کمر به پایین برهنه شده‌اند.

برخورد شما چیست؟

بیشتر والدین در چنین مواقعی احساس تنش می‌کنند. اما اگر از قبل خودتان را آماده کرده باشید حداقل می‌توانید آرامش ظاهری خود را حفظ کنید. هرگز سر بچه‌ها داد نکشید و آن‌ها را سرزنش نکنید، بلکه برای بچه‌ها در خانه حد و مرزی تعیین کنید، مثلا بگوئید:”هر دوی شما لباس‌هایتان را بپوشید. بدن شما خصوصی است و نباید در خانهُ کس دیگری لباست را در بیاوری. بیایید برای شما یک سرگرمی‌ دیگر پیدا کنم.”

این که در باره این موضوع به مادر همبازی پسرتان چیزی بگوئید یا نه بستگی به تصمیم شخصی شما دارد. البته توصیه می‌شود گزارش آنچه در خانهُ شما اتفاق افتاده است به مادر بچه‌های دیگر نیز بدهید. هر کدام از خانواده‌ها می‌توانند از این موقعیت مناسب برای آموزش فرزند خود استفاده کنند. حد و حدود مورد قبول جنسی فرزندتان را برایش توضیح دهید اما او را با توضیح اضافه گیج و متحیر نکنید تا دچار احساس گناه نشود و اعتماد خود را نسبت به شما از دست ندهد. اگر دیدید بچه‌ها باز هم به دکتربازی علاقه نشان می‌دهند، شاید نشانه این باشد که کنجکاویشان هنوز ارضاء نشده است. بنشینید و اطلاعات اساسی را با فرزند خود مرور کنید. با او در باره شکل بدن صحبت کنید و یکی یکی اعضای مختلف بدن را نام ببرید. اغلب بچه‌ها در این گروه سنی با این توضیحات راضی می‌شوند اما اگر فرزندتان سوالی داشت به او بی درنگ پاسخ بدهید. هرگز پاسخ کودکان را به تاخیر نیندازید. امید است پدر و مادر آن کودک دیگر نیز همین کار را انجام دهد.

سناریوی دوم

بچه نوپایتان هنگام حمام کردن به آلت تناسلی خود دست می‌زند.

این سناریو بسیار رایج است و در بیشتر خانه‌ها به طور مکرر اتفاق می‌افتد. اگر فرزندتان اینکار را کرد از فرصت استفاده کنید و نام اندام‌های مختلف بدن را با او مرور کنید و با موضوع خیلی جدی رو به رو شوید. از اندام‌های غیرجنسی شروع کنید و اندام‌های جنسی را به طور پراکنده لابلای آن‌ها نام ببرید. از همان ابتدا از نام‌های صحیح استفاده کنید. برای پسرها این قسمت‌ها عبارتند از: آلت تناسلی، بیضه‌ها و باسن و برای دخترها عبارتند از پستان‌ها، واژن یا آلت تناسلی و باسن. به بچه‌ها بفهمانید که کسی اجازه ندارد به قسمت‌های خصوصی بدن آن‌ها دست بزند و خودشان نیز نباید آن‌ها را نشان کسی بدهند. البته استثناء وجود دارد مثلا وقتی پدر یا مادر بچه را حمام می‌کنند و یا پزشک او را معاینه می‌کند یا به علت بیماری یا جراحت تحت درمان قرار می‌دهد.

 

گفت و گو در باره جنسیت

صحبت کردن با بچه‌ها در باره جنسیت برای اغلب والدین کاری دشوار است. والدین یا نگران کم گفتن هستند و یا زیاد گفتن و یا نگران گیج کردن بچه‌های خود. بسیاری از والدین هم فکر می‌کنند اگر در باره مسائل جنسی به کودکان خود چیزی بگویند افکار جنسی را در ذهن کوچک آن‌ها پرورش داده و آنان را به تجربه جنسی تشویق می‌کنند. بعضی از والدین نیز فکر می‌کنند که اگر کودک‌شان سوال نمی‌‌کند یا علاقه خاصی نسبت به موضوع نشان نمی‌دهد به این علت است که خیلی کوچک است و یا اصلا به موضوع علاقه ای ندارد.

بچه‌ها حتما سوال دارند. شاید نمی‌‌دانند که چگونه بپرسند یا شاید بی میلی والدین خود را نسبت به پاسخ دادن به چنین سوالاتی احساس می‌کنند. بنابراین مسئولیت شما این است که حرف بزنید و اجازه ندهید که ناراحتی خود یا سکوت فرزندتان مانع از باز کردن باب گفتگو شود. نزد فرزندتان اعتراف کنید که سخن گفتن در باره جنسیت گاهی با شرم و حیا همراه است چون موضوع خیلی حساس و خصوصی است و همین می‌تواند زمینه مشترکی باشد تا گفتگویتان را شروع کنید. تمام عوامل موجود در محیط در پایه گذاری جنسیت کودکان نقش دارند و به سهم خود به برداشت بچه‌ها نسبت به خود می‌افزایند. متاسفانه بسیاری از این پیام‌های غیرکلامی‌ که جامعه به بچه‌ها منتقل می‌کند بر ارزش‌ها و عقایدی که جنسیت بالغ و سالم را پرورش می‌دهد، پایه‌گذاری نشده است. تردید نکنید، پا پیش بگذارید و نقش خود را ایفاء کنید. هیچ وقت برای شروع دیر نیست. همه روی فرزند شما تاثیر می‌گذارند، پس چرا شما نگذارید؟ شما تعهد دارید که احساسات و ارزش های خود را به کودکتان انتقال دهید. شما به عنوان پدر و مادر هنوز مهم‌ترین معلم فرزند خود هستید.

پیدا کردن لحظه‌های مناسب آموزش

شما می‌توانید هر یک از موقعیت‌های زیر را به یک موقعیت مناسب برای آموزش تبدیل کنید:

– معلم فرزندتان یا یکی از بستگان یا همسایه‌های شما باردار است.

– تلویزیون برنامه‌ای نشان می‌دهد که در آن ارزش‌های خانوادگی یا اختلاف اخلاقیات خانوادگی مطرح می‌شود.

– دیداری از باغ وحش دارید که شامل مشاهده رفتارهای جنسی حیوانات یا توضیح در باره چرخه حیاتی آن‌هاست.

– زائیدن یک حیوان خانگی

– هنگام رفتن به مطب پزشک برای معاینه

– وقتی کودک شما به بدن‌های برهنه یا نیمه برهنه دیگران در خانه یا استخر زل می‌زند.

– وقتی دختر یا پسرتان سعی می‌کند کسی را که برهنه است ببیند.

– نگاه‌های کنجکاو فرزندتان هنگامی‌ که پوشک بچه‌ای را عوض می‌کنید.

– دیدن نوار بهداشتی در یک فروشگاه.

چند نکته

1- پدر و مادر نخستین آموزگاران کودک در زمینه جنسیت هستند.

2- هنگام شروع گفتگو در مورد جنسیت شرم و حیا تا حدودی طبیعی است.

3- کودکان به منابع اطلاعاتی قابل اعتماد نیاز دارند.

4- اگر احساس می‌کنید این کار برایتان دشوار است با والدین دیگر صحبت کنید و برای تمرین نظرات و پاسخ‌های  خود را با صدای بلند بر زبان بیاورید.

5- در طول روز لحظه‌های بی‌شماری پیش می‌اید که برای آموزش مناسب است. از این لحظه‌ها استفاده کنید.

6- اگر فرزندتان شما را با سوال‌های خود غافلگیر کرد، می‌توانید پاسخ خود را به تعویق بیندازید اما حتما در اولین فرصت به سوال او جواب بدهید.

7- اطلاعات در مورد جنسیت مثل هر موضوع دیگری، نیاز به بیان مکرر دارد. یکبار گفتن کافی نیست.

8- اگر احساس می‌کنید هنگام گفتگو با فرزندتان چیزی را اشتباه گفته‌اید به اشتباه خود اقرار کنید و آنرا اصلاح نمائید. مثلا می‌توانید بگوئید که “یادت می‌اید داشتیم در باره نوزادان حرف می‌زدیم؟ همه اطلاعات من صحیح نیود. کمی‌ در باره‌اش مطالعه کردم، واقعیت اینجوری است که…”.

تا سن 5 سالگی بیشتر بچه‌ها باید:

1- نام صحیح اعضای بدن از جمله اعضای تناسلی را بدانند.

2- درک کنند که نوزادان از رحم مادر متولد می‌شوند.

3- مفهوم فضای خصوصی را هنگام تعویض لباس و رفتن به توالت بدانند. به ویژه ضروری است کودکان 5 ساله تفاوت خصوصی و سری را بفهمند.

4- بتوانند براحتی با والدین یا فرد بزرگسال قابل اعتماد دیگری در باره جنسیت صحبت کنند.

5- نسبت به هویت مذکر یا مونث خود عزت نفس داشته باشند.

بین 6 تا 9 سالگی بیشتر بچه ها باید:

1- بتوانند تولید مثل حیوانات و گیاهان را به عنوان بخشی از چرخه حیات درک کنند.

2- در پاسخ به سوالاتی چون “نوزادان از کجا می‌ایند؟”،”چطوری می‌روند تو دل مامان؟”،”چطوری می‌ایند بیرون؟” چیزهائی شنیده باشند.

3- از تفاوت بین دو جنس آگاه باشند و بتوانند از واژگان صحیح برای اشاره به اندام تناسلی خود و جنس مخالف استفاده کنند.

4- مفاهیم مربوط به خانواده، یعنی پدر و مادر شدن، طلاق و ازدواج مجدد را بفهمند.

5- درکی پایه‌ای از ایدز و عفونت‌های دیگری که از طریق جنسی منتقل می‌شود داشته باشند.

6- نسبت به سلامت کلی و نیازهای ایمنی بدن خود مسئولیت روزافزون پیدا کنند و بهداشت شخصی خود را با مسواک زدن، دوش گرفتن، رعایت تغذیه مناسب و غیره حفظ کنند.

7- مفاهیم دوستی و عدالت را بفهمند و بتوانند احساسات خود را با والدین یا افراد بزرگسال قابل اعتماد دیگری در میان بگذارند.

بین 9 تا 13 سالگی بیشتر بچه ها باید:

1- جنسیت را بعنوان بخشی طبیعی از زندگی درک کنند.

2- با تغییرات طبیعی دخترها و پسرها در دوران بلوغ (عادت ماهانه و احتلام) آشنا شوند.

3- بتوانند با دیگران دوست شوند و دوستی هایشان را حفظ کنند.(معمولا با هم جنس های خودشان)

4- روند تولید مثل، از جمله مفاهیم آمیزش جنسی، پدر و مادر شدن، سقط جنین و جلوگیری از بارداری را درک کنند.

5- در باره انتقال ایدز و بیماری‌هایی که از طریق جنسی منتقل می‌شوند اطلاعات بیشتری بدست بیاورند.

6- همچنان مفهوم خصوصی بودن برخی از اعضای بدن خود را حفظ کنند و بدانند که سوء استفاده جنسی چیست، چگونه می‌توان آنرا تشخیص داد، چگونه می‌توان خود را از آن محافظت نمود و در موقعیت‌های که بالقوه خطرناک هستند، چگونه باید رفتار کرد.

نکته

با توجه به مراحل رشد کودک، به پرسش‌های او پاسخ دهید. هر چه سن او کمتر است پاسخ ها را عینی‌تر و با لحن جدی بیان کنید. جواب آن‌ها را حداکثر در دو تا سه جمله بدهید. بچه های ده – دوازده ساله به اطلاعات بیشتری نیاز دارند که می‌توان از طریق کتاب‌ها، جزوه‌ها و کلاس‌های آموزشی به آن‌ها دست یافت.

 

بچه چگونه داخل شکم مادر می‌شود؟

کودکان وقتی بزرگتر می‌شوند، یعنی بین 5 تا 8 سالگی ممکن است دیگر به دانستن محل رشد و نحوه بیرون آمدن نوزادان رضایت ندهند و نسبت به نحوه ورود نوزاد کنجکاوی کنند. در این گروه سنی بچه‌های بزرگتر آگاهند که برای بوجود آمدن یک نوزاد یک مرد و یک زن لازم است اما ممکن است درک درستی از نقش پدر در مجموعه این فرآیند نداشته باشند. بچه‌های کوچک می‌توانند بفهمند که برای بچه‌دار شدن، یک مادر و یک پدر لازم است. این مفهوم را می‌توان به گونه‌ای ساده با آن‌ها در میان گذاشت و گفت که سلول تخمک مادر و سلول اسپرم پدر در بدن مادر به هم می‌رسند و بچه شروع به رشد می‌کند. خودتان امتحان کنید و از بچه ها بپرسید که نوزاد از کجا می‌اید. حتما از چواب‌هائی که می‌شنوید تعجب خواهید کرد، اما این خود فرصتی به شما می‌دهد که برداشت‌های آن‌ها را اصلاح کنید.مثلا:

کودک :«مامآن‌ها چطوری بچه درست می‌کنند؟»

مادر :«چه سوال خوبی! می‌دانی خاله‌ات دارد بچه‌دار می‌شود؟»

وقتی این سوال را می‌پرسید هم فرصت پیدا می‌کنید که بر خود مسلط شوید و هم به فرزندتان این پیام را می‌دهید که برای گفتگو در باره این موضوع حساس آمادگی دارید. سپس می‌توانید بپرسید: «به نظر تو بچه از کجا می‌اید؟» با پرسیدن این سوال به برداشت‌های غلط احتمالی آن‌ها پی می‌برید و بعد می‌توانید ادامه بدهید که:

“در بدن زن سلول‌های مخصوصی برای درست کردن بچه وجود دارد. این سلول‌ها تخمک نامیده می‌شود و به اندازه یک نقطه کوچک است. پدرها هم سلول‌های مخصوصی دارند که برای درست کردن بچه است. این سلول‌ها اسپرم نام دارد، وقتی این سلول‌ها در بدن مادر به هم می‌رسند، بچه جدیدی شروع به رشد می‌کند.”

اگر کودکتان از شما پرسید که بچه «چگونه» بوجود می‌اید می‌توانید بگوئید:

«برای درست کردن یک بچه دو نفر لازم است، یک مرد و یک زن _ یک مادر و یک پدر. پدر سلول‌های اسپرم دارد و یکی از این سلول‌ها با سلول تخمک مادر ترکیب می‌شود. وقتی این دو سلول در بدن مادر به هم می‌رسند بچه شروع به رشد می‌کند. حالا تو برایم تعریف کن که من چه گفتم.»

کودکتان ممکن است بعد از تکرار این مطلب بپرسد «سلول چیست؟»

شما در پاسخ می‌توانید بگوئید: «سلول بخش خیلی کوچک و مخصوصی از بدن ماست که زنده است. آنقدر کوچک است که باید برای دیدنش از میکروسکوپ استفاده کرد. وقتی دو سلول کوچک بهم می‌رسند، یعنی تخمک مادر و اسپرم پدر، بچه در بدن مادر شروع به رشد می‌کند.»

در این حال باز ممکن است با این پرسش روبرو شوید که : «آخر این سلول‌ها چه جوری وارد بدن مادر می‌شوند؟»

بسیاری از والدین با شنیدن این سوال نگران می‌شوند چون اکنون باید جزئیات نحوه رسیدن تخمک و اسپرم به هم را توضیح دهند. اگر مطمئن هستید که کودکتان می‌خواهد از نحوه بوجود آمدن بچه و ساز و کار آمیزش جنسی بپرسد، می‌توانید توضیح ساده‌ای بدهید. بسیاری از والدین نگران این هستند که کودکشان بخواهد باز هم پشت سر هم از این سوال‌ها بپرسد. والدین از خودشان می‌پرسند :«اگر نگرانی ما معلوم باشد چه؟ اگر جواب سئوالات را ندانیم چه؟» جواب بسیاری از سئوالات بچه‌ها به اخلاقیات و ارزش‌های جنسیت انسانی مربوط می‌شود. والدین باید تلاش کنند که برای انتقال این مفاهیم به فرزندان خود عبارات مناسبی بیابند. برای اینکار می‌توان از کتاب‌های مناسب استفاده کرد اما بدانید که تعهد قلبی شما برای یاد گرفتن و یاد دادن به فرزندانتان کاری ارزشمند است.

بسیاری از والدین از اینکه در باره نحوه رسیدن اسپرم به تخمک و آمیزش جنسی به فرزندان خود چیزی بگویند احساس ناراحتی می‌کنند. برای حفظ سلامت جنسی بچه‌ها و ایجاد نگرش سالم در آن‌ها بهتر است که بچه‌ها آموزش جنسی را نه از همسالان و رسانه‌ها و منابع دیگر، بلکه از والدین و یا بزرگسالان مورد اعتماد والدین ببنند. کنجکاوی در مورد تولید مثل و روابط جنسی در ذات هر کودکی نهفته است. برای گفتگو در مورد مسائل مربوط به جنسیت تنها یک راه صحیح وجود ندارد. می‌توانید از نسخه زیر استفاده کرده و یا آنرا مطابق سلیقه خود تغییر بدهید. با توجه به سن مرحله رشد و سوالات فرزندانتان می‌توانید اطلاعاتی را اضافه و یا حذف کنید. (در زبان فارسی علاوه بر واژگان فارسی کلمه سکس نیز رایج است.) برخی معانی جنسیت عبارتند از:

– جنسیت می‌تواند به پسر یا دختر بودن شما اشاره داشته باشد و هم به آمیزش جنسی.

– آمیزش جنسی رفتاری است مخصوص بزرگسالان

– بزرگسالان از راه آمیزش جنسی بچه درست می‌کنند.

– پدر و مادر که همدیگر را دوست دارند علاوه بر آمیزش جنسی از راه‌های دیگری نیز با هم برخورد جنسی می‌کنند. آن‌ها همدیگر را در آغوش می‌گیرند، می‌بوسند و لمس می‌کنند.

– پدر و مادر که همدیگر را خیلی دوست دارند هنگام آمیزش جنسی به روش مخصوصی شریک بدن‌های همدیگر می‌شوند.

– فعالیت جنسی وقتی است که مرد و زن بخش‌های خصوصی بدن خود را به اشتراک می‌گذارند.

– آمیزش جنسی برای دو فرد بزرگسال که به همدیگر علاقه جنسی دارند چیز خوشایندی است.

– برای سهیم شدن در بدن یکدیگر هر دو فرد بزرگسال باید پخته و مسئولیت پذیر باشند.

– آمیزش جنسی را هم بستر شدن یا عشق بازی کردن هم می‌گویند.

کودکان بین 8 تا 12 سال به سطح درک تازه‌ای می‌رسند و می‌توانند درک کنند که برای بوجود آمدن یک بچه عوامل گوناگونی باید فراهم شود. این عوامل عبارتند از عشق و ارتباط، آمیزش جنسی و به هم رسیدن تخمک و اسپرم که بچه‌ها مفهوم اولیه‌ای از آن را درک می‌کنند. علاوه بر آن بچه‌ها می‌فهمند که زن و مرد هنگام آمیزش بدن‌های خود را به اشتراک می‌گذارند. والدین باید در همین مرحله، روش و سیستم‌های ارزشی خود را برای بچه‌ها پایه‌گذاری کنند و با آن‌ها در میان بگذارند و در سنین قبل از بلوغ که بچه‌ها هنوز به حرف والدین خود گوش می‌کنند و برای نظرات آن‌ها ارزش قائل هستند، می‌توان از فرصت استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *