مرکز مشاوره آگاهان
مرکز مشاوره آگاهان

پرسش‌هایی که باید از روان‌شناس خود بپرسید

   درمان یکی از راه حل های موثر برای بهبود طیف وسیعی از اختلالات روانی است. خیلی از افرادی که به روان‌شناس مراجعه می‌کنند به قدر کافی احساس راحتی نمی‌کنند که با او در مورد نگرانی‌ها و چالش‌های احتمالی مسیر درمان صحبت کنند. این به دلیل عدم آگاهی مردم از فرایند درمان و چگونگی اثربخشی آن است. انتخاب درمانگر مناسب، می تواند برای سلامت روان شما به شکل شگفت‌انگیزی موثر باشد. یک مؤلفه‌ی مهم در اثربخشی درمان، رابطه بین بیمار و درمانگر است و این رابطه اگر پویا و فعال باشد به شما این جرآت را می‌دهد تا به راحتی پرسش‌های مهمی از درمانگر خود بپرسید.

چه سوالاتی را باید از روان‌شناس خود بپرسید؟

   در روان‌درمانی، مراجع و روان‌شناس با هم کار می‌کنند تا راه حلی برای مشکل بیابند. این تلاشی است که شما انجام می دهید تا تغییری در زندگی خود ایجاد و اوضاع را بهتر کنید. روان‌درمانی به شما کمک می‌کند تا علت پریشانی خود را درک کنید و شما را با روش‌هایی برای غلبه بر آن‌ها یا برخورد سالم با آن‌ها مجهز می‌کند. این یک جریان بسیار مهم و حساس است و آگاهی بیشتر شما بر این فرایند مسیر درمان را تسهیل می‌کند. پرسش‌های مهمی وجود دارد که می‌توانید قبل یا در طول درمان از روانشناس خود بپرسید تا آن را آسان‌تر و مؤثرتر کنید.

طرح یا پروتکل درمان چیست؟ 

   در ابتدا، شما باید مشکل خود را معمولاً با توضیح علائم برای درمانگر شرح دهید. پس از آن، از درمانگر انتظار دارید که یک برنامه درمانی ارائه دهد. درمانگر باید بتواند فرآیند خود را به نحوی که شما درک می‌کنید به طور کامل شرح دهد. پرسیدن در مورد کل طرح می‌تواند تصویر بزرگتری از نحوه عملکرد درمان به شما بدهد. این باعث می‌شود از قبل از نظر ذهنی برای آن آماده شوید. آیا جایگزین هایی وجود دارد؟ اگر در مورد طرح درمانی ارائه شده توسط روان‌شناس، احساس ناراحتی می‌کنید، می‌توانید گزینه‌های دیگری را بخواهید. اگر با طرح ارائه شده چالش یا گارد دارید، بررسی کنید که آیا راه‌های دیگری برای رفع مشکل وجود دارد؟ لازم است در مورد تمام گزینه‌های درمانی موجود برای شما توضیحات کافی و روشن‌کننده داده شود

درمان چند جلسه طول می‌کشد؟

  دانستن تعداد جلسات و زمان‌بندی مراحل به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های خود را بر اساس آن سازماندهی کنید. آگاهی از تعداد جلسات همچنین به شما این امکان را می‌دهد که برای مسئولیت‌‌ها و تعهداتی که بر عهده‌ی شماست آماده شوید.

اگر بین جلسات وقفه‌ی طولانی‌ ایجاد شود، آیا درمان موثر خواهد بود؟

    این یک واقعیت است که حذف جلسات برنامه‌ریزی شده ممکن است بر روند درمان تاثیر بگذارد.  بنابراین بهتر است بررسی کنید که چه مدت می‌توانید بین جلسات فاصله داشته باشید که تأثیری مخربی بر روند درمان نداشته باشد. ممکن است موقعیت‌های غیرمنتظره‌ای پیش بیاید که در آن‌ها نیاز به توقف جلسات درمان داشته باشید، ضرر مالی، مسئولیت‌های زندگی شخصی و غیره از جمله این عوامل هستند. دانستن اینکه وقفه‌ّای احتمالی، چگونه و تا چه حد ممکن است بر درمان شما تأثیر بگذارد به شما کمک می کند تا برای آن آماده شوید.

بعد از چه مدتی خوب خواهم شد؟

   این شاید یکی از مهم ترین سوالات روان‌شناس بالینی باشد. دانستن اینکه چه زمانی باید انتظار تغییر را داشته باشید نه تنها به شما امید می‌دهد، بلکه از این طریق مطمئن می‌شوید که آیا درمان موثر است یا خیر. هرچند در بسیاری موارد پیش‌بینی دقیق تعداد جلسات دشوار است، این امکان وجود دارد تا یک برآورد کلی از دورنمای درمان و زمان تقریبی دستیابی به اهداف درمان را مشخص کرد. در مواردی نیز که چنین برآوردی امکان‌پذیر نیست، توضیحات درمانگر باید شما را قانع کند تا مطمئن شوید، این موضوع به دلیل نقص در توانایی یا پورتکل درمانی درمانگر نیست.

چه کسی دیگر از وضعیت من مطلع خواهد شد؟

   مهم است که در مورد محرمانه بودن اطلاعات خود بپرسید و از شیوه‌های حفاظت اطلاعات که توسط درمانگرتان به کار گرفته می‌شود مطلع شوید. زیرا کلنیک‌ها و روان‌درمانگران مختلف ممکن است پروتکل‌های متفاوتی در این زمینه داشته باشند.

آیا در شرایط اضطراری یا پس از اتمام جلسات، می‌توانم مستقیم با شما تماس بگیرم؟

    این ممکن است از یک روانشناس به دیگری متفاوت باشد. برخی ممکن است پیشنهاد کمک کنند و برخی ممکن است آن را رد کنند. به هر حال بهتر است مطمین شوید تا در صورت نیاز به کمک بتوانید تشخیص دهید به چه کسی باید مراجعه کنید.

درمانگرتان دارای چه مجوزها و گواهینامه‌هایی است؟

  مجوزها و گواهینامه‌ها تأیید می‌کنند که درمانگر مراحل آموزشی لازم را گذرانده و مهارت‌های مناسبی برای انجام درمان شما دارد. معاشرت با یک درمانگر مجاز و معتبر تضمین می کند که مراقبت بهتری دریافت کنید. در ایران این خیلی مهم است که درمانگر شما دارای شماره نظام روان‌شناسی باشد و پروانه فعالیت خود را که از سازمان نظام روان‌شناسی دریافت کرده در مقابل چشمان شما به دیوار محل کار خود نصب کرده باشد.  علاوه بر آن لازم است بدانید که درمانگر شما چه آموزش‌هایی دیده و چه تخصصی‌هایی دارد.

آیا شما از من پیروی می‌کنید یا خودتان جلسه را رهبری می‌کنید؟

   نکته مهمی که باید مشخص شود این است که درمانگر شما رهنمودی است یا غیر رهنمودی. برخی از درمانگران از قبل از شروع جلسه برنامه‌ مشخصی دارند که جلسه چگونه پیش رود. از سوی دیگر، برخی از درمانگران منتظر هستند تا شما جلسه را با موضوعاتی که می‌خواهید در طول جلسه در مورد آن‌ها صحبت کنید، برنامه‌ریزی کنید. این درمانگران ترجیح می‌دهند مدل درمانی خود را با رویدادهای روزمره شما هماهنگ کنند تا فرایند درمان، تحت محرک‌های طبیعی هدایت شود. 

این درمانگران، اهداف درمانی دقیق و مشخصی دارند اما اهداف را به شکل ضمنی و غیر آشکار دنبال می‌کنند. هر دو رویکرد مزایای خود را دارند و این یک انتخاب شخصی است.

نقاط قوت اصلی شما به عنوان یک درمانگر چیست؟

  با پرسیدن این موضوع، به درمانگر اجازه می‌دهید تا در مورد جنبه‌هایی از خود صحبت کند که فکر می‌کند قوی‌ترین ویژگی‌های او هستند. در عین حال، از او می‌خواهید که ویژگی‌هایی را که او فکر می‌کند برای یک درمانگر خوب لازم است را برای شما مشخص کند.

8 دیدگاه برای “پرسش‌هایی که باید از روان‌شناس خود بپرسید

 1. زینب گفته:

  این مطلب حس خوبی بم داد. صادقانه و شفاف نوشتید. من قبلا مشاوره رفته بوپم ولی چون اینا رو نمیدونستم جلسات بی هدف پیش میرفت. فکر میکمنم همه لازمه این چیزا رو بدونن.

 2. محمد گفته:

  چقدر لدت بردم‌ از خوندن این مطلب. به نطر من چقدر خوبه همه آدما که میرن پیش روانشناس و مشاور از حقوق خودشون آگاه باشن

 3. زهرا گفته:

  اعلام حقوق مراجعه کننده ،احترام به حقوق اجتماعی انسانهاس.اگر عملی هم شود بسیار عالی است.در انتهای جلسات نطرم را منعکس میکنم.

 4. سعیده گفته:

  من به چند روانشناس مراجعه داشتم. به نظرم اونایی که غیر رهنمودی هستن بهتر میتونن با ادم ارتباط بگیرن و احساس بهتری تو ادم ایجاد میکنن

  • مدیر سایت گفته:

   البته در نظر داسته باشید که اینگونه نیست که یک روان‌شناس رهنمودی و دیگری غیر رهنمودی باشد. هر روان‌شناس بر اساس ویژگی‌های فردی مراجع، نوع مشکل و بررسی‌های بالینی که در اولین جلسه انجام داده، انتخاب می‌کند که کدام روش را به کار گیرد تا برای این مراجع اثربخش‌تر باشد.

 5. ملیحه گفته:

  مطلب خوبی بود. ب نظر من روانشناس باید بتونه با شخص رابطه برقرار کنه و خوب آدمو درک کنه. روانشناس باید باهوش باشه و شخصیت اثرگذاری داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *