تیپ‌های شخصیتی A و B

تیپ شخصیتی
 

تیپ‌های شخصیتی A و B

 

شما به کدام تيپ شخصيتي نزديکتر هستيد ؟!

  تیپ شخصیتی، يكي از انواع تقسيم‏‌‌بندي‏‌هاي شخصيت كه در دوره‌‏هاي اخير مورد توجه قرار گرفته است. این تقسیم‌بندی اولين بار توسط دو پزشك متخصص قلب به نا‌م‏هاي‏ «مي يرفريدمن»و«ري روز نمن» ارائه شد. شخصيت‏هاي نوع A افرادي پرمشغله، عجول، بسيار وظيفه ‏شناس، كاملا رقابتي، مصرّ در كار و احتمالا افسرده و عصباني هستند. در مقابل افراد نوع B اشخاصي خونسرد، داراي نگرش متعادل به زندگي‏ و محيط، داراي اعتماد به نفس بيشتر، داراي مشغله كمتر، اصرار كمتر در انجام كار و تمايل كمتر به وقت‏ شناسي هستند. به عنوان مثال، تحقيقات انجام شده توسط كارار، پلاسين، ايوانز در سال 1987 در مورد رانندگان اتوبوس هندي و آمريكايي نشان داد كه‏ رانندگان اتوبوسي كه داراي الگوي رفتاري A مي‏باشند، داراي هيجان‏ بيشتري بوده و آمار تصادفات آنها بيش از الگوي رفتاري نوع B مي‏باشد.     مي‌‏توان از اين تقسيم‌بندي شخصيت، براي تشخيص نوع شخصيت مديران هم استفاده كرد. مطالعه‌ه‏اي كه در ايالات متحده انجام شده نشان مي‏دهد كه 60 درصد مديران نمونه‏‌گيري شده داراي شخصيت نوع A بوده‏‌اند و تنها 12 درصد مديران داراي شخصيت نوع B بوده ‏اند.
 
به طور کلي ما از نظر خصوصيات شخصيتي وابسته به دو تيپ A یا B هستيم.
  افرادي که ويژگيهاي شخصيتي مانند: استبداد،حمايت کننده، احساساتي، تحمل ابهام، دلواپسي، نياز شديد به پيشرفت، خشونت، پرانرژي، رقابت‌جو، جاه‌طلب، بي‌حوصله و ستيزه جو و … را دارا هستند، به عنوان تيپ A مطرح مي‌شوند.
روان‌شناسان تيپ شخصيتی A را به عنوان افراد پيچيده احساساتي تعريف مي‌کنند که در کساني مي‌توان مشاهده نمود که همواره در يک حالت تهاجمي در کشمکش هستند و براي رسيدن به هدف با افراد و عوامل ديگر مقابله مي‌کنند.  و در مقابل شخصيت‌هايي که آرام ، صبور و ميانه رو هستند، به عنوان تيپ B مطرح مي‌شوند.
نتايج تحقيقاتي که براي روي انواع شخصيت‌ها صورت گرفته نشان مي‌دهد که تيپ A همبستگي بالايي با فشار عصبي و خطرات جسمي ناشي از آن دارد. کارکنان تيپ شخصيتی A فشار شغلي قابل ملاحظه اي را تحمل مي کنند، اين افراد کساني هستند که :
1- ساعتهاي طولاني تحت فشار عصبي وقت و حجم زياد کار فعاليت مي‌کنند.
2- معمولاً کار را شبها و در اوقات تعطيل به خانه مي‌آورند و قادر به استراحت نيستند.
3- مرتباً خود را مقايسه مي‌کنند و استانداردهاي بالاي بهره‌وري را براي خود منظور مي‌دارند.
4- آنها بيشتر به وسيله شرايط کار سرخورده مي‌شوند، از کارهاي ديگران خشمگين مي‌گردند و مورد سوء تفاهم روساي خود قرار مي‌گيرند.
نتايج يک تحقيق در آمريکا نشان داده است که 60 درصد مديران نمونه‌گيري شده تيپ A و 12 درصد تيپ B هستند.
تفکر عموم بر اين است که افراد تيپ A آمادگي بيشتري نسبت به بدترين نتايج فشار عصبي يعني حمله هاي قلبي دارند.
يک پزشک محقق اخيراً اشاره کرده که افراد تيپ A احتمالاً عمر مفيدشان طولاني‌تر است. او اظهار داشته که : کار آلوده بودن، هميشه عجله داشتن، متعرض بودن به ديگران، لزوماً چيز بدي براي قلب نيست. آنچه براي قلب مضر است اين است که ميزان بالايي خصومت و عصبانيت داشته باشيد و هنگامي که با افراد روبه رو مي شويد زحمت پنهان کردن آن را به خود ندهيد. البته این ادعا که افراد تیپ A، عمر طولانی‌تری دارند، توسط شواهد و بررسی‌های علمی تأیید نشده است.
 

چگونه تيپ A را از تيپ B تشخيص دهيم؟

بايد توجه داشت که هر کدام از تيپ هاي شخصيتي A و B داراي ويژگيهاي خاص خود هستند. که با توجه به آن مي توان، تيپ A را از تيپ B تشخيص داد. در ادامه به ويژگيها و نيم رخهاي شخصيتي تيپهاي A و B اشاره مي کنيم:
1- تيپ A هميشه در حال حرکت است، در حالي که تيپ B نگران وقت نيست.
2- تيپ A سريع راه مي رود، اما تيپ B صبور است.
3- تيپ A سريع مي خورد، اما تيپ شخصيتی B به آرامي و با آرامش کامل غذاي خود را ميل مي نمايد
4- تيپ A سريع حرف مي زند و مکالمه تند دارد، اما تيپ B لاف نمي زند و کند سخن مي گويد.
5-لحن کلام تيپ A شديد است، اما تيپ B لحن کلام ملايمي دارد.
6- کيفيت کلام تيپ A زمخت، محکم و کوتاه است، در حالي که کيفيت کلام  تيپ B يکنواخت است.
7- تيپ شخصيتی A بي صبر است و پاسخ آني به سئوالات مي دهد، اما تيپ B صبور است و پيش از پاسخگويي به سئوالات مکث مي کند.
8- تيپ A دو کار را با هم انجام مي دهد، اما تيپ B از عهده انجام تنها يک کار برمي آيد.
9- تيپ A آه فراوان مي کشد، اما تيپ B به ندرت آه مي کشد.
10- حرکات چهره تيپ A کشيده، خصمانه و ابروها درهم است، اما تيپ B چهره اي آرام و دوست داشتني دارد.
11- تيپ A در حال بازي به برد و باخت فکر مي کند، اما تيپ B براي تفريح بازي مي کند نه پيروزي.
12- تيپ A زمان فراغت ندارد، اما تيپ B بدون احساس گناه مي آسايد و تحت فشار پايان وقت نيست.
13- تبسم تيپ A در گوشه لب است، اما تيپ B تبسم گسترده دارد.
14-خنده  تيپ A خشک است، در حالي که تيپ B خنده اي نرم، لطيف و خوش آيند دارد.
15-ذهن  تيپ A با ارقام پر است، اما تيپ B سعي در به خاطر سپردن  اعداد و ارقام نمي کند.
16- تيپ A موفقيتها را با کميت اندازه گيري مي کند، اما تيپ B کيفيت را مدنظر دارد.
17- تيپ A انگلشتان خود را زياد فشار مي دهد، اما تيپ B به ندرت اين کار را انجام مي دهد.
18- تيپ شخصيتی A اغلب در تلاش براي تسلط به طرف مقابل است، اما تيپ B به ندرت اين کار را انجام مي دهد
19- تيپ A به طور مداوم، در فشار کمبود وقت است، اما تيپ B هرگز عجله ندارد.
20- تيپ A از کار خود رضايت ندارد و براي طي کردن درجات بالا تلاش مي کند، در حالي که تيپ B از کار خود راضي است.

علاوه بر ويژگي هايي که براي تيپ هاي شخصيتي A و B برشمرديم، خصوصياتي ديگري نيز مي توان براي هر کدام از تيپ هاي شخصيتي، نام برد؛ به عنوان مثال تيپ A روحيه تهاجمي دارد، رقابتي است و به استقبال خطر مي رود. و تيپ B ميانه رو است و کمتر با کسي دشمني مي کند و کمتر دست به ريسک مي زند.  

  

توضیحات تکمیلی در مورد تیپ های A و B

به طور کلي ما از نظر خصوصيات شخصيتي وابسته به دو تيپ A و B هستيم. افرادي که ويژگيهاي شخصيتي مانند: استبداد، حمايت کننده، احساساتي، تحمل ابهام، دلواپسي، نياز شديد به پيشرفت، خشونت، پرانرژي، رقابت جو، جاه طلب، بي حوصله و ستيزه جو و … را دارا هستند، به عنوان تيپ A مطرح ميشوند. روانشناسان شخصيت تيپ A را به عنوان افراد پيچيده احساساتي تعريف ميکنند که در کساني ميتوان مشاهده نمود که همواره در يک حالت تهاجمي در کشمکش هستند و براي رسيدن به هدف با افراد و عوامل ديگر مقابله ميکنند و در مقابل شخصيت هايي که آرام ، صبور و ميانه رو هستند، به عنوان تيپ B مطرح ميشوند. نتايج تحقيقاتي که براي روي انواع شخصيت ها صورت گرفته است، نشان ميدهد که تيپ A همبستگي بالايي با فشار عصبي و خطرات جسمي ناشي از آن دارد.

   کارکنان تيپ شخصیتی A فشار شغلي قابل ملاحظه اي را تحمل ميکنند، اين افراد کساني هستند که :ساعتهاي طولاني تحت فشار عصبي وقت و حجم زياد کار فعاليت ميکنند و معمولاً کار را شبها و در اوقات تعطيل به خانه می آورند و قادر به استراحت نيستند ؛ مرتباً خود را مقايسه ميکنند و استانداردهاي بالاي بهره وري را براي خود منظور ميدارند. همچنین آنها بيشتر به وسيله شرايط کار سرخورده ميشوند، از کارهاي ديگران خشمگين ميگردند و مورد سوء تفاهم روساي خود قرار ميگيرند. نتايج يک تحقيق در آمريکا نشان داده است که 60 درصد مديران امارگيری شده تيپ A و 12 درصد تيپ B هستند. تفکر عموم بر اين است که افراد تيپ A آمادگي بيشتري نسبت به بدترين نتايج فشار عصبي يعني حمله هاي قلبي دارند.
   يک پزشک محقق اخيراً اشاره کرده که افراد تيپ A احتمالاً عمر مفيدشان طولاني تر است ؛ او اظهار داشته که : کار آلوده بودن، هميشه عجله داشتن، متعرض بودن به ديگران، لزوماً چيز بدي براي قلب نيست اما آنچه براي قلب مضر است اين است که ميزان بالايي خصومت و عصبانيت داشته باشيد و هنگامي که با افراد روبه رو ميشويد زحمت پنهان کردن آن را به خود ندهيد.

منبع: میگنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *